Home PORADNIK DLA KUPUJĄCYCH Grzejniki konwektorowe

Grzejniki konwektorowe

Grzejniki konwektorowe zbudowane są inaczej niż standardowe grzejniki stalowe (płytowe, dekoracyjne) i inna jest też ich zasada działania.

Elementem grzejnym w grzejnikach konwektorowych jest wymiennik ciepła zbudowany z reguły z rurek miedzianych i nałożonych na nie płytek aluminiowych zwiększających powierzchnię oddawania ciepła. Dzięki zastosowaniu materiałów o bardzo dobrym przewodnictwie cieplnym oraz małej pojemności wodnej wymiennika grzejniki konwektorowe reagują trzykrotnie szybciej na zmiany temperatury w pomieszczeniu.

Jaga wymiennik

W przeciwieństwie do tradycyjnych grzejników, wykonanych z blach i profili stalowych wypełnionych często dużą ilością wody, ciepło wytwarzane przez grzejniki konwektorowe jest odczuwalne zdecydowanie szybciej. Także regulacja temperatury w pomieszczeniu jest bardziej elastyczna. Każdorazowa zmiana temperatury w pomieszczeniu spowodowana czynnikami zewnętrznymi (słońce nagrzewające pomieszczenie przez okno, chwilowe pozostawienie otwartych drzwi) powoduje natychmiastowa reakcję w postaci ograniczenia lub zwiększenia emisji ciepła. Szybkie dostosowanie wydajności do zmian temperatury sprawia, że grzejniki konwektorowe są o 12% bardziej ekonomiczne niż standardowe grzejniki płytowe.

Grzejniki konwektorowe produkowane są w wersji naściennej, wolnostojącej i podpodłogowej (czyli tzw. grzejniki kanałowe, o których więcej w artykule "Grzejniki kanałowe").

Jaga Strada Jaga Mini

Grzejnik konwektorowy zbudowany jest z wymiennika ciepła, o którym już wspomniałem, obudowy, kratki wylotu powietrza oraz elementów mocujących wymiennik i obudowę. Powietrze ogrzewane przez wymiennik ciepła wyprowadzane jest na zewnątrz grzejnika na zasadzie naturalnej konwekcji (swobodnego przepływu) co ilustrują poniższe rysunki. Zasadą działania grzejników konwektorowych jest więc ogrzewanie powietrza wewnątrz grzejnika a nie obudowy. Obudowa grzejnika pozostaje chłodna lub letnia co czasami jest przyczyną nieporozumień wśród inwestorów ("kupiłem grzejnik a on nie grzeje" :-)

Konwekcja Konwekcja

Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie do grzejników konwektorowych wentylatorów elektrycznych wspomagających ogrzewanie. Rozwiązanie takie proponuje np. firma JAGA w postaci systemu DBE.

System DBE czyni grzejnik mniejszym, wydajniejszym i inteligentniejszym. Połączenie statycznej technologii Low H2O z inteligentną dynamiczną maszyną tworzy nowy standard ogrzewania. Taka kombinacja gwarantuje większą moc grzewczą, krótszy czas reakcji i ekonomiczniejszy system. Jednostka DBE składa się z najwyższej klasy wentylatorów sterowanych za pomocą mikroprocesora.

Jaga Strada DBE


Grzejniki z systemem DBE sprawdzają się doskonale w przypadku niskotemperaturowych źródeł ciepła (pompy ciepła, kotły kondensacyjne) gdyż dużą moc cieplną osiągają przy niskich temperaturach zasilania (nawet 35ºC) gdyż to samo urządzenie w połączeniu z innowacyjną technologią Jaga DBE posiada 2 do 3 razy większą wydajność cieplną, bez potrzeby zwiększenia wielkości grzejnika.

Jeżeli zapotrzebowanie ciepła w pomieszczeniu o powierzchni 30m2 wynosi 2000W to dla parametrów instalacji 45/35/20ºC do wyboru mamy np.:

  • standardowy grzejnik płytowy z podłączeniem dolnym  o wymiarach 600x3000x155mm (typ V33; wys. x szer. x gł.)
  • grzejnik  konwektorowy (np. Jaga Strada) o wymiarach 650x2400x230mm (typ 21 Twin, wys. x szer. x gł.)
  • grzejnik  konwektorowy systemem DBE (np. Jaga Strada) o wymiarach 650x1600x230mm (typ 21 Twin; wys. x szer. x gł.)

Jak wynika z powyższego porównania zamiast grzejnika płytowego o długości 3000mm możemy zastosować grzejnik konwektorowy o długości 1600mm a więc prawie dwukrotnie mniejszy.

Opracował: mgr inż. Grzegorz Pakuła  Multimex Poznań