Home PORADNIK DLA KUPUJĄCYCH
PORADNIK DLA KUPUJĄCYCH

Grzejniki dekoracyjne

Rolą grzejników dekoracyjnych jest nie tylko ogrzewanie pomieszczeń ale także  ich wystrój.  Producenci grzejników dekoracyjnych prześcigają się w coraz wymyślniejszych formach grzejników, zastosowaniu różnorodnych materiałów i powłok lakierniczych. Oprócz typowych grzejników stalowych mamy w ofercie grzejniki stalowe z lustrem, z osłoną szklaną, grzejniki z konglomeratu granitu, marmuru, stali nierdzewnej czy aluminium, a nawet ze specjalnego betonu.

Dobierając grzejnik bierzemy przede wszystkim pod uwagę zapotrzebowanie na moc cieplną w danym pomieszczeniu a następnie ilość miejsca jaką możemy przeznaczyć na montaż grzejnika (pisałem o tym w artykule "Grzejnikowa instalacja centralnego ogrzewania"). Czyli w przypadku pomieszczenia o zapotrzebowaniu mocy na poziomie 1200W oraz fragmencie ściany pomiędzy oknami o szerokości 60cm dobieramy z reguły grzejnik pionowy o szerokości 40-50cm i wysokości 180-220cm. Jeżeli wybrany przez nas grzejnik nie posiada odpowiedniej mocy grzewczej (przy czy musimy pamiętać, że dobieramy moc grzewczą grzejnika wg takich samych parametrów instalacji jak pozostałe grzejniki w budynku czy mieszkaniu; najczęściej  75/65/20'C) poszukujemy innego modelu grzejnika o podobnych wymiarach lub wersji tzw. podwójnej czyli z dwoma rzędami pionowych rur czy paneli. Innym rozwiązaniem jest uzupełnienie brakującej mocy grzewczej poprzez montaż  drugiego grzejnika w pomieszczeniu lub zastosowanie ogrzewania podłogowego.

Należy wziąć pod uwagę fakt, że grzejniki dekoracyjne mimo ciekawego  wzornictwa często posiadają zbyt małą moc grzewczą aby ogrzać duże pomieszczenia, szczególnie w pokojach z dużymi przeszkleniami oraz połączonymi w jedną całość z kuchnią i przedpokojem. Tak więc oprócz walorów estetycznych grzejników ważna jest ich zdolność do zapewnienia  odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu. Warto w tym przypadku zwrócić się do fachowców z dziedziny techniki grzewczej gdyż często propozycje architektów wnętrz  nie uwzględniają tego najważniejszego aspektu jakim jest odpowiednia moc grzewcza.

Kolor grzejników dekoracyjnych można dobrać do koloru ściany czy płytek ceramicznych jednak należy pamiętać, że z reguły grzejniki lakierowane są wg palety RAL lub wzornika kolorów specjalnych, których odcienie nie odpowiadają kolorom oferowanym przez producentów farb czy płytek. Warto wtedy zaopatrzyć się w próbnik kolorów (posiadamy zarówno próbniki RAL jak i kolorów specjalnych wszystkich producentów oferowanych przez nas grzejników) i porównać kolory w mieszkaniu, przy świetle dziennym i sztucznym. Kolory, które można obejrzeć na monitorze komputera nie oddają idealnie rzeczywistej barwy gdyż każdy monitor ma indywidualnie ustawione parametry wyświetlania kolorów; tak więc kolory na monitorze są jedynie przybliżone.

Montaż - grzejniki dekoracyjne z reguły posiadają w komplecie odpowiednie mocowania (do ściany lub do podłogi) jednak czasami zachodzi potrzeba zamówienia dodatkowych elementów montażowych, szczególnie w przypadku długich grzejników. Należy też zwrócić uwagę na ciężar grzejników, który może wynosić nawet kilkadziesiąt kg. Montaż grzejnika o takiej wadze na ścianie z płyt gipsowo-kartonowych może stanowić poważne zagrożenie dlatego warto takie sytuacje z góry przewidzieć i zastosować odpowiednie wzmocnienia ściany.

Armatura grzejnikowa (zawory, złączki, głowice termostatyczne) do grzejników dekoracyjnych jest w większości taka sama jak do innych typów grzejników z wyjątkiem specjalnej armatury dedykowanej do konkretnych typów grzejników (np. grzejnik Twine firmy Jaga). Zalecam dobór armatury grzejnikowej tzw. ekskluzywnej gdyż nawet najładniejszy i ciekawy wzorniczo grzejnik będzie raził wyglądem przy zastosowaniu zwykłych niklowanych zaworów i głowicy termostatycznej np. w kolorze białym do grzejnika w kolorze szarym metalik (więcej na ten temat w artykule "Dobór armatury grzejnikowej").

Prawie do każdego z grzejników dekoracyjnych można dobrać specjalne akcesoria uzupełniające jego funkcjonalność lub estetykę. Najczęściej są to wieszaki i haczyki na ręczniki ale mogą to być też różnego rodzaju półki, lustra, lampki itp.

Uwaga! Okres oczekiwania na realizację zamówienia grzejników dekoracyjnych wynosi z reguły od 2  do nawet 8 tygodni (dłuższy okres dotyczy grzejników importowanych). Tak więc decydując się na nietypowy grzejnik powinniśmy uzyskać od sprzedawcy jak najwięcej informacji dotyczących sposobu montażu grzejnika, rozstawu i kolejności podłączeń, konieczności zamówienia dodatkowych akcesoriów i armatury grzejnikowej. W naszym sklepie uzyskacie Państwo wyczerpującą wiedzę ma powyższe tematy popartą wieloletnim doświadczeniem w zakresie doboru i montażu grzejników.

Opracował: mgr inż. Grzegorz Pakuła  Multimex Poznań

 

Grzejnikowa instalacja centralnego ogrzewania

Najważniejszą sprawą przy doborze grzejników jest ustalenie właściwych strat cieplnych budynku oraz wyznaczenie  parametrów pracy instalacji.

Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest zlecenie wykonania projektu instalacji grzewczej uprawnionej osobie, która na podstawie otrzymanych od nas danych wyliczy dokładne zapotrzebowanie ciepła w budynku, dobierze odpowiednie przekroje rur i wielkości grzejników, wyznaczy wielkości nastaw wstępnych na zaworach termostatycznych oraz zaproponuje odpowiedni kocioł i automatykę sterującą całą instalacją grzewczą.  Właściwie wykonany projekt instalacji pozwoli na duże oszczędności  na etapie zakupu urządzeń, w przypadku większych budynków znacznie przekraczające koszt projektu. Nie bez znaczenia jest też gwarancja prawidłowej pracy instalacji grzewczej, uzyskanie właściwego  rozkładu temperatur w pomieszczeniach, wystarczająca moc kotła zasilającego instalację grzejnikową wodą o odpowiedniej temperaturze.

Jeżeli zrezygnujemy z projektu instalacji grzewczej to musimy mieć świadomość, że dobór wielkości grzejników wykonany przez instalatora lub przez nas samych jest szacunkowy i może w konsekwencji doprowadzić do:

1. przewymiarowania instalacji ( w większości przypadków tak się dzieje) a więc zakupu zbyt dużych grzejników co spowoduje znaczne uszczuplenie naszej kieszeni oraz zwiększy koszty eksploatacji ogrzewania lub

2.  zainstalowania za małych grzejników a więc pomieszczenia będą niedogrzane i w przyszłości będzie nas czekać wymiana grzejników na większe.

Przyjmuje się, że w budynkach nowych zapotrzebowanie ciepła wynosi średnio 50 – 70 W/m2 ( w łazienkach przyjmujemy ok. 20W/m2 więcej ze względu na wymaganą wyższą temperaturę pomieszczenia); natomiast w budynkach   o słabej izolacji ścian i nieszczelnej stolarce okiennej zapotrzebowanie ciepła może przekroczyć 100W/m2.

Przy określaniu zapotrzebowania ciepła poszczególnych pomieszczeń w budynku powinniśmy wziąć pod uwagę następujące uwarunkowania:

  • wysokość pomieszczenia (ww. podane wartości mocy odnoszą się do średniej wysokości pomieszczenia 2,6m)
  • powierzchnia przeszklenia (najwięcej ciepła „ucieka” przez okna, drzwi balkonowe itp. przeszklone powierzchnie)
  • powierzchnia ścian zewnętrznych
  • usytuowanie zewnętrznej ściany pomieszczenia w zależności  od strony świata (najzimniejsze pomieszczenia są od strony północnej)
  • usytuowanie pomieszczenia nad, pod lub między kondygnacjami ogrzewanymi
  • usytuowanie pomieszczenia od strony najczęściej wiejących wiatrów.

W zależności od ww. warunków moc cieplna wyrażona w W/m2 może być różna dla poszczególnych pomieszczeń. Mając obliczone zapotrzebowanie mocy przystępujemy do ustalenia parametrów pracy instalacji. Jeszcze do niedawna obowiązywały wysokie parametry pracy instalacji tj. 90/70ºC . Jednak wprowadzenie na rynek kotłów tzw. niskotemperaturowych, o sprawności dochodzącej do 93% a w przypadku kotłów kondensacyjnych nawet do 109%, spowodowało obniżenie parametrów pracy instalacji grzewczej. Pojawił się problem z określeniem mocy cieplnej grzejników pochodzących od różnych producentów gdyż parametry pracy instalacji  podawane w tabelach z mocami grzejników różniły się. Dopiero wprowadzenie     w Unii Europejskiej normy  EN 442 a następnie w 1999r. polskiej normy PN-EN 442 ujednoliciło metody pomiaru mocy grzejników i warunki w jakich badanie te są przeprowadzane. Wg aktualnie obowiązującej normy przyjmuje się, że temperatura zasilania instalacji powinna wynosić 75ºC a temperatura powrotu 65ºC. Obniżenie temperatury zasilania powoduje zmniejszenie zużycia energii i obniżenie temperatury spalin, co ma także niemały wpływ na stan naszego środowiska naturalnego.  Niższa różnica temperatur między grzejnikiem a otoczeniem wpływa także w istotny sposób na podniesienie komfortu cieplnego; uzyskuje się tzw. „łagodne ciepło”; powierzchnia grzejników jest nagrzana do temperatury, która nie powoduje przypiekania kurzu na ścianie nad grzejnikiem, osłabia się też ruch powietrza w pomieszczeniu.

Tak więc przy doborze grzejników od różnych producentów należy przyjmować takie same parametry pracy instalacji tj. 75ºC/65ºC gdyż prawie wszyscy producenci podają w tabelach moce grzewcze przy takich właśnie parametrach. Czasami można spotkać się z określeniem Δt=50K (tzw. normalna średnia różnica temperatur  wyliczona wg wzoru tz+tp/2-to gdzie tz – temp. zasilania, tp – temp. powrotu, to – temp. pomieszczenia, w którym zamontowany jest grzejnik). Wielkość ta wynika z ww. podanych temperatur zasilania i powrotu oraz temperatury pomieszczenia 20ºC (75+65/2-20=50) i może być także przyjmowana przy doborze zamiennie z parametrami 75ºC/65ºC.

Oczywiście możemy przyjąć niższe parametry pracy instalacji, szczególnie jeśli dotyczy to instalacji z kotłem kondensacyjnym lub pompą ciepła, ale wtedy musimy zwrócić się do producenta grzejników aby podał nam moce grzejników przy wybranych przez nas parametrach.

Jeżeli wybierzemy rozmaite grzejniki  o mocach podanych przy różnych parametrach pracy instalacji to nigdy nie uzyskamy odpowiedniej temperatury we wszystkich pomieszczeniach budynku; jedne pomieszczenia będą ogrzane właściwie, inne niedogrzane.

Kolejną istotna sprawą przy doborze grzejników jest ich odpowiednie usytuowanie w pomieszczeniu. Najkorzystniejsze miejsce do montażu grzejników znajduje się pod oknem czyli miejscem gdzie, jak wspomniałem, występują największe straty ciepła. Zarówno ze względów praktycznych jak i estetycznych grzejnik powinien zajmować całą szerokość okna i być możliwie jak najpłytszy. Należy przy tym pamiętać, że minimalna odległość dolnej krawędzi grzejnika od powierzchni podłogi nie powinna być mniejsza niż 10cm (dotyczy to przede wszystkim grzejników płytowych i konwektorowych)  natomiast, w przypadku parapetów okiennych przykrywających grzejnik, minimalna odległość górnej krawędzi grzejnika od parapetu nie powinna być także mniejsza niż 10cm jeśli. Jeśli okaże się, że wybrany grzejnik ma za dużą moc to możemy obniżyć jego wysokość i ewentualnie długość. Jeżeli natomiast moc grzejnika jest za mała to dobieramy grzejnik o większej głębokości lub wydajności cieplnej. Możemy też wybrać miejsce dla drugiego, uzupełniającego, grzejnika, jeśli nie pod oknem to przynajmniej w jego pobliżu.

Przedstawione powyżej etapy doboru grzejników nie wyczerpują całego zagadnienia.

W następnym artykule przedstawię rodzaje grzejników, sposoby ich montażu i zastosowanie w instalacjach grzewczych.

Opracował: mgr inż. Grzegorz Pakuła  Multimex Poznań

 

Grzejniki płytowe

W poprzedniej części artykułu omówiłem ogólne warunki doboru instalacji grzejnikowej. W dalszych częściach skupię się konkretnych typach grzejników i ich zastosowaniu w instalacji centralnego ogrzewania.

Grzejniki, które wybieramy do poszczególnych pomieszczeń budynku różnią się między sobą:

  • materiałem, z którego są wykonane (stalowe, miedziano-aluminiowe, aluminiowe)
  • sposobem oddawania ciepła (promieniowanie, konwekcja lub oba te rodzaje razem)
  • kształtem (płytowe, członowe, konwektorowe, kanałowe, drabinkowe, dekoracyjne)
  • rodzajem podłączeń do instalacji ogrzewania (podłączenie dolne lub boczne, najbardziej popularny rozstaw króćców podłączeniowych to 50mm)
  • dopuszczalnym ciśnieniem roboczym ( 4 – 10 bar)
  • rodzajem wykończenia powierzchni (malowane proszkowo w różnych odcieniach  bieli, kolorach z  palety RAL kolorach tzw. sanitarnych, kolorach specjalnych,  w wykonaniu błyszczącym, matowym, o strukturze chropowatej, chromowane itp.).

Wybór jest więc ogromny. Decydując się na konkretny typ grzejnika bierzemy pod uwagę następujące uwarunkowania:

  • straty cieplne pomieszczenia, w którym ma zostać zamontowany grzejnik (może zaistnieć potrzeba montażu dwóch lub więcej grzejników w jednym pomieszczeniu)
  • usytuowanie grzejnika (najczęściej pod oknem)
  • odległość od posadzki do parapetu ( w większości przypadków należy zachować odległość 10cm od dolnej krawędzi grzejnika do posadzki i również 10cm od górnej krawędzi grzejnika do parapetu)
  • walory estetyczne, które są coraz częściej brane pod uwagę.

Zazwyczaj  korzysta się z najbardziej obecnie popularnych stalowych grzejników płytowych w pomieszczeniach stałego pobytu i gospodarczych oraz grzejników łazienkowych tzw. drabinkowych w łazienkach, pomieszczeniach WC i pralniach. W większości przypadków powyższe typy grzejników zaspakajają potrzeby właścicieli domów czy mieszkań.

Grzejniki płytowe produkowane są w szerokiej gamie typów i wielkości. Poniżej opiszę czym różnią się od siebie poszczególne typy grzejników płytowych:

1. podłączenie do instalacji  c.o.

  • grzejniki z podłączeniem bocznym (tzw. kompakt, typ K, FKO itp.) stosowane głównie w instalacjach modernizowanych
  • grzejniki z podłączeniem dolnym (tzw. ventil, typ V, FKV itp.) stosowane głównie w nowych instalacjach. Posiadają wbudowaną termostatyczną wkładkę zaworową, do której pasuje większość dostępnych na rynku głowic termostatycznych. Wymagają zastosowania podwójnego zaworu odcinającego zasilanie i powrót z instalacji c.o., istotne jest aby zawór ten pasował do danego typu grzejnika (stosowane są zawory z tzw. „eurokonusem” inaczej stożkiem lub z nyplem ¾”x ½"). Grzejniki tego typu mają standardowo  możliwość podłączenia podwójnego zaworu z prawej strony grzejnika, w przypadku konieczności podłączenia z lewej strony należy to zaznaczyć przy zamawianiu grzejnika
  • grzejniki uniwersalne umożliwiające zarówno podłączenie boczne jak i dolne

2.  budowa

  • typ 10 składający się z jednej płyty z kanałami grzewczymi; głębokość średnio 45mm
  • typ 11 składający się z jednej płyty z kanałami grzewczymi oraz radiatora (ożebrowania z tyłu płyty frontowej); głębokość średnio 60mm
  • typ 12 składający się z dwóch płyt z kanałami grzewczymi oraz radiatora (ożebrowania z tyłu płyty tylnej); głębokość średnio 60mm
  • typ 21 składający się z dwóch płyt z kanałami grzewczymi oraz radiatora (ożebrowania z tyłu płyty tylnej); głębokość średnio 100mm
  • typ 22 składający się z dwóch płyt z kanałami grzewczymi oraz dwóch radiatorów (dwa ożebrowania na płycie frontowej i tylnej); głębokość średnio 100mm
  • typ 33 składający się z trzech płyt z kanałami grzewczymi oraz trzech radiatorów (trzy ożebrowania na płycie frontowej, środkowej i tylnej); głębokość średnio 155mm

Kermi

Niektórzy producenci mają w swojej ofercie tzw. grzejniki higieniczne, bez radiatorów, stosowane w pomieszczeniach gdzie wymagane są podwyższone warunki sanitarne np. w szpitalach.

3. powierzchnia ścianki frontowej

  • profilowane o różnych szerokościach i głębokościach profili zależnie od marki grzejników
  • gładkie (tzw. Plan itp.) o gładkiej powierzchni frontowej ułatwiającej utrzymanie w czystości; grzejniki te są droższe i mają mniejszą moc cieplną od grzejników profilowanych.

4. wymiary

  • wysokość od 200mm do 900mm
  • długość od 400 do 3000mm.

Grzejniki płytowe mocuje się na ścianie przy pomocy specjalnych zestawów montażowych, z reguły  dołączonych do grzejnika. Należy jednak pamiętać, że w przypadku mocowania grzejnika na ścianie z płyt gipsowo-kartonowych trzeba kupić zestaw mocujący odpowiedni do tego typu ścian a miejsca montażu wzmocnić przy pomocy odpowiednich profili. Pamiętajmy też, że grzejniki stalowe są ciężkie i w zależności od typu oraz wymiarów grzejnika stosujemy dwa lub więcej uchwytów lub wsporników. Istnieje możliwość zamocowania grzejników płytowych ( od typu 22) na podłodze przy pomocy specjalnych wsporników.

Poszczególne marki grzejników lakierowane są standardowo w różnych odcieniach koloru białego; od śnieżnobiałego RAL 9016 po kremowobiały RAL 9010. Większość producentów oferuje także możliwość polakierowania grzejnika w dowolnym kolorze z palety RAL.

Minimalna gwarancja na grzejniki płytowe udzielana przez producenta wynosi 5 lat. Wymagania jakie musi spełniać instalacja, w których zamontowane są grzejniki określa ich producent.

W następnej części zapoznam Państwa z grzejnikami aluminiowymi oraz łazienkowymi.

Opracował: mgr inż Grzegorz Pakuła  Multimex Poznań

 

Grzejniki łazienkowe

Grzejniki łazienkowe zwane popularnie drabinkowymi służą nie tylko do ogrzania łazienki ale także jako suszarki ręczników czy ubrań. Mogą one też spełniać rolą dekoracyjną gdyż coraz częściej w łazienkach montuje się grzejniki o innym kształcie niż "drabinka" ale posiadające akcesoria w postaci wieszaków, haczyków, półek czy luster.

Kermi Credo Alu Zen

Grzejnik łazienkowy dobieramy na nieco inne parametry instalacji przyjmując, że w łazience temperatura powietrza powinna wynosić 24ºC (w pozostałych pomieszczeniach mieszkania/domu przyjmuje się temperaturę powietrza 20ºC). Jeżeli w katalogu producenta grzejników nie ma podanej mocy grzejnika dla parametrów 75/65/24ºC a tylko dla parametrów 75/65/20ºC możemy w przybliżeniu założyć, że moc grzejnika dla wyższej temperatury pomieszczenia czyli 24ºC jest niższa o 10% od mocy podanej w katalogu dla temperatury 20ºC.

W przypadku łazienek o dużej powierzchni (kilkanaście metrów kwadratowych i większych) jeden grzejnik łazienkowy może nie wystarczyć do ogrzania pomieszczenia, szczególnie drabinkowy. Trzeba wziąć pod uwagę fakt, że grzejniki tego typu mają małą powierzchnię oddawania ciepła gdyż są zbudowane z rurek o małym przekroju. Standardowy grzejnik drabinkowy o mocy 1000W dla parametrów 75/65/24ºC ma wymiary co najmniej 1800x600mm (wysokośćxszerokość) i nie w każdej łazience można znaleźć dla niego odpowiednią ilość miejsca.

W takiej sytuacji proponuję jedno z poniższych rozwiązań:

  • montaż ogrzewania podłogowego - dobrze wyliczona i wykonana instalacja "podłogówki" może pokryć nawet 100% zapotrzebowania na ciepło w łazience zapewniając oprócz komfortu cieplnego także przyjemną, ciepłą podłogę; grzejnik łazienkowy niewielkiej mocy i wymiarów będzie wtedy pełnił rolę suszarki a w cieplejszych okresach wiosenno-jesiennych może ogrzewać łazienkę przy wyłączonym ogrzewaniu podłogowym
  • jeżeli instalacja ogrzewania podłogowego nie zapewni nam 100% zapotrzebowania na ciepło wtedy pozostałą część brakującej mocy należy uzupełnić grzejnikiem; istotne jest aby uwzględnić fakt, że jeżeli grzejnik łazienkowy będzie regularnie służył jako suszarka to jego moc grzewcza w trakcie suszenia może spaść nawet o kilkadziesiąt procent; warto wtedy pomyśleć o zakupie grzejnika nieco "przewymiarowanego". Dodam, że producenci armatury grzejnikowej oferują specjalne zawory termostatyczne umożliwiające podłączenie ogrzewania podłogowego do instalacji grzejnikowej (szczegóły w artykule "Dobór armatury grzejnikowej")
  • montaż grzejnika płytowego lub innego podokiennego (np. konwektorowego) zapewniającego 50 -80% mocy cieplnej potrzebnej do ogrzania łazienki (zaletą montażu grzejnika pod oknem w łazience jest zapobieżenie zaparowaniu szyb okiennych); do uzupełnienia brakującej mocy cieplnej można zastosować grzejnik drabinkowy
  • montaż pionowego grzejnika dekoracyjnego, który pokryje 100% zapotrzebowania na ciepło, wraz z akcesoriami umożliwiającymi powieszenie ręcznika czy mokrego ubrania

Montaż - grzejniki łazienkowe wyposażone są w odpowiednie zestawy montażowe umożliwiające regulację odległości grzejnika od ściany (jest to istotne szczególnie w przypadku krzywych ścian). Nie zalecam montażu grzejnika w łazience w bliskim sąsiedztwie miski ustępowej ze względu na większą podatność na korozję.

Armatura grzejnikowa (zawory, złączki, głowice termostatyczne) do grzejników łazienkowych jest w większości taka sama jak do innych typów grzejników. Do grzejników chromowanych lub lakierowanych na kolor inny niż biały polecam zastosowanie armatury tzw. ekskluzywnej. Na pewno grzejnik z zaworami i głowicą termostatyczną chromowaną będzie prezentował się efektowniej i pasował wizualnie do chromowanych baterii łazienkowych (więcej na ten temat w artykule "Dobór armatury grzejnikowej").

Zehnder Toga

Akcesoria - każdy producent grzejników łazienkowych oferuje cała gamę dodatkowych akcesoriów zwiększających funkcjonalność grzejnika: wieszaki, haczyki czy półki.

Enix wieszak Enix wieszak

Grzałki są dodatkowym osprzętem, który można zamontować w większości dostępnych na rynku grzejników łazienkowych pracujących w wodnej instalacji c.o. Przy zakupie grzejnika należy się upewnić czy ma on możliwość zamontowania grzałki (więcej na ten temat w artykule "Grzejnik z grzałką czy bez?").

Terma MEG

Grzejnik chromowany czy lakierowany ? Zanim podejmiemy decyzję warto wiedzieć, że grzejnik z powłoką chromu ma mniejszą moc cieplną średnio o 40% i jest co najmniej dwukrotnie droższy od grzejnika lakierowanego. Poza tym nie wszystkie powłoki lakierowane są wysokiej jakości i zdarza się, że po kilku latach na powłoce pojawiają się początkowo mało widoczne mikropęknięcia (w postaci siatki lub pajęczynki) aby później przekształcić się odpadające płatki chromu(nie dotyczy to grzejników renomowanych producentów). Efekt taki pojawia się najczęściej gdy używamy grzejnika chromowanego jako suszarki.

Zehnder Yucca Zehnder Yucca

Nietypowe rozwiązania - poniżej przedstawiam kilka ciekawych propozycji zastosowania grzejników łazienkowych oraz rozwiązań zwiększających estetykę grzejników:

  • grzejniki ze stali nierdzewnej polerowanej lub szczotkowanej jako alternatywa do grzejników chromowanych ale o zdecydowanej przewadze jeżeli chodzi o trwałość

Sunerzha Elegy Verso

  • grzejnik jako ścianka działowa - umożliwia podział łazienki na określone strefy użytkowe, co daje możliwość dowolnego kształtowania atmosfery wnętrza; prostopadłe mocowanie do ściany zapewnia swobodne dojście do wieszaków, korzystnie wpływa na obieg ciepła w pomieszczeniu oraz nie zajmuje miejsca na ścianie łazienki

Zehnder Toga

  • grzejnik do pomieszczeń ze skośnym dachem - idealny szczególnie do małych łazienek na poddaszu gdzie jest mało miejsca na montaż grzejnika; niektórzy producenci wykonują na zamówienie grzejniki dopasowane do skosu dachu

Zehnder ES

  • grzejnik z osłoną podłączenia zaworów; osłona w dolnej części grzejnika maskuje podłączenia grzejnika do instalacji. Najczęściej w komplecie z grzejnikiem sprzedawany jest blok zaworowy z wkładką termostatyczną oraz dwa zawory odcinające; należy dokupić głowicę termostatyczną

Enix Focus FXB

Opracował: mgr inż. Grzegorz Pakuła  Multimex Poznań

 

Grzejniki konwektorowe

Grzejniki konwektorowe zbudowane są inaczej niż standardowe grzejniki stalowe (płytowe, dekoracyjne) i inna jest też ich zasada działania.

Elementem grzejnym w grzejnikach konwektorowych jest wymiennik ciepła zbudowany z reguły z rurek miedzianych i nałożonych na nie płytek aluminiowych zwiększających powierzchnię oddawania ciepła. Dzięki zastosowaniu materiałów o bardzo dobrym przewodnictwie cieplnym oraz małej pojemności wodnej wymiennika grzejniki konwektorowe reagują trzykrotnie szybciej na zmiany temperatury w pomieszczeniu.

Jaga wymiennik

W przeciwieństwie do tradycyjnych grzejników, wykonanych z blach i profili stalowych wypełnionych często dużą ilością wody, ciepło wytwarzane przez grzejniki konwektorowe jest odczuwalne zdecydowanie szybciej. Także regulacja temperatury w pomieszczeniu jest bardziej elastyczna. Każdorazowa zmiana temperatury w pomieszczeniu spowodowana czynnikami zewnętrznymi (słońce nagrzewające pomieszczenie przez okno, chwilowe pozostawienie otwartych drzwi) powoduje natychmiastowa reakcję w postaci ograniczenia lub zwiększenia emisji ciepła. Szybkie dostosowanie wydajności do zmian temperatury sprawia, że grzejniki konwektorowe są o 12% bardziej ekonomiczne niż standardowe grzejniki płytowe.

Grzejniki konwektorowe produkowane są w wersji naściennej, wolnostojącej i podpodłogowej (czyli tzw. grzejniki kanałowe, o których więcej w artykule "Grzejniki kanałowe").

Jaga Strada Jaga Mini

Grzejnik konwektorowy zbudowany jest z wymiennika ciepła, o którym już wspomniałem, obudowy, kratki wylotu powietrza oraz elementów mocujących wymiennik i obudowę. Powietrze ogrzewane przez wymiennik ciepła wyprowadzane jest na zewnątrz grzejnika na zasadzie naturalnej konwekcji (swobodnego przepływu) co ilustrują poniższe rysunki. Zasadą działania grzejników konwektorowych jest więc ogrzewanie powietrza wewnątrz grzejnika a nie obudowy. Obudowa grzejnika pozostaje chłodna lub letnia co czasami jest przyczyną nieporozumień wśród inwestorów ("kupiłem grzejnik a on nie grzeje" :-)

Konwekcja Konwekcja

Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie do grzejników konwektorowych wentylatorów elektrycznych wspomagających ogrzewanie. Rozwiązanie takie proponuje np. firma JAGA w postaci systemu DBE.

System DBE czyni grzejnik mniejszym, wydajniejszym i inteligentniejszym. Połączenie statycznej technologii Low H2O z inteligentną dynamiczną maszyną tworzy nowy standard ogrzewania. Taka kombinacja gwarantuje większą moc grzewczą, krótszy czas reakcji i ekonomiczniejszy system. Jednostka DBE składa się z najwyższej klasy wentylatorów sterowanych za pomocą mikroprocesora.

Jaga Strada DBE


Grzejniki z systemem DBE sprawdzają się doskonale w przypadku niskotemperaturowych źródeł ciepła (pompy ciepła, kotły kondensacyjne) gdyż dużą moc cieplną osiągają przy niskich temperaturach zasilania (nawet 35ºC) gdyż to samo urządzenie w połączeniu z innowacyjną technologią Jaga DBE posiada 2 do 3 razy większą wydajność cieplną, bez potrzeby zwiększenia wielkości grzejnika.

Jeżeli zapotrzebowanie ciepła w pomieszczeniu o powierzchni 30m2 wynosi 2000W to dla parametrów instalacji 45/35/20ºC do wyboru mamy np.:

  • standardowy grzejnik płytowy z podłączeniem dolnym  o wymiarach 600x3000x155mm (typ V33; wys. x szer. x gł.)
  • grzejnik  konwektorowy (np. Jaga Strada) o wymiarach 650x2400x230mm (typ 21 Twin, wys. x szer. x gł.)
  • grzejnik  konwektorowy systemem DBE (np. Jaga Strada) o wymiarach 650x1600x230mm (typ 21 Twin; wys. x szer. x gł.)

Jak wynika z powyższego porównania zamiast grzejnika płytowego o długości 3000mm możemy zastosować grzejnik konwektorowy o długości 1600mm a więc prawie dwukrotnie mniejszy.

Opracował: mgr inż. Grzegorz Pakuła  Multimex Poznań

 


Strona 1 z 2